Jak wybrać prowincję

Jak dokonać wyboru prowincji? Dlaczego jest to tak ważna decyzja?

PNP – więcej tutaj

Dzięki temu programowi możemy dostać 600 pkt w EE. Każda prowincja ma swój własny program PNP i każdy z tych programów ma inne wymagania. Pokażę tylko najważniejsze różnice w wybranych prowincjach. Pamiętaj, że na IEC masz dokładnie 12 miesięcy WP.

a) Ontario – obecnie w programie OINP nie ma już miejsc, prawdopodonie w przyszłym roku zostanie ponownie uruchomiony. Dlatego jeśli nie łapiesz się na EE (zwykle potrzeba trochę ponad 430 pkt), nie ma obecnie szans, by dostać PR, gdy się jest w Ontario. Jest tylko możliwość przedłużania pobytu dzięki LMIA (by móc dalej pracować) lub na visitor visa (bez pozwolenia na pracę).
b) Saskatchewan – program PNP ruszył 4 stycznia 2017 i wszystkie 10 tys. miejsc jest już zapełnionych i w tym roku nie ma szans dostać PNP w dwóch podprogramach: 1) gdzie głównymi kryteriami było posiadanie WP i oferty pracy (5 tys. miejsc), jak i 2) gdzie należało przepracować 6 miesięcy u jednego pracodawcy na full-time i mieć ofertę pracy potwierdzającą, że wciąż chce nas zatrudniać (5 tys. miejsc). Jest jeszcze 1500 miejsc dla osób, które mają jeden z zawodów z tej listy.
c) Alberta – nadal można składać na PNP, mając tylko ofertę pracy (no i spełniając resztę warunków. Lista zawodów, które się łapią została okrojona do 26).
d) British Columbia – największa liczba chętnych na jedno miejsce w programie PNP, ale wciąż otwarte. Oprócz kilku zawodów, należy przepracować tam 9 miesięcy, by móc aplikować na PNP.
e) Manitoba – w maju 2017 wchodzą nowe przepisy, na dzień dzisiejszy należy przepracować tam 6 miesięcy, a program cały czas otwarty.

4. Miesięczne koszty utrzymania 

Porównując SK i MB do BC i ON, to w tych drugich prowincjach miesięczne koszty mogą być spokojnie o około 2 tys. CAD większe (wszystko zależy od miasta, w którym chcemy osiąść), jak i ceny domów 2-3 razy wyższe. Potrzebne linki, by porównać ceny oraz przykładowe wyliczenie miesięcznych wydatków znajdziecie w zakładce Kanada->Życie

5. Opieka zdrowotna 

Niesamowicie ważny punkt, zwłaszcza gdy przyjeżdża się całą rodziną. Każda prowincja ma swoje przepisy, określające, komu należy się ubezpieczenie, a komu nie. Po więcej szczegółów musicie zajrzeć do każdej prowincji osobno. Przykładowo:
a) ON – wiele osób mówi, że opieka nie przysługuje osobom przyjeżdżającym na IEC.
b) BC – opieka przysługuje dopiero po 3 miesiącach pracy i pracodawca zgłasza ten fakt do urzędu, a karta jest nam wysłana pocztą.
c) MB – opieka przysługuje od pierwszego dnia pobytu zarówno nam, jak i osobom nam towarzyszącym, pod warunkiem, że jedna osoba w rodzinie posiada WP na min. 12 miesięcy i nie jest to WP WH z IEC.

Linki, które mogą Cię zainteresować:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.