Poradnik

Ze względu na to, że większość z nas jest z Winnipeg, poradnik będzie się opierał głównie na doświadczeniach ludzi mieszkających w Manitobie (MB). Porady na pewno będą pomocne dla każdego, niezależnie od tego, w jakiej prowincji przebywasz. Poradnik będzie się rozwijać nie tylko o informacje z MB, ale też z innych prowincji.

 

Wynajęcie mieszkania/pokoju – na co zwrócić uwagę:

  • Przed wynajęciem mieszkania/pokoju warto sprawdzić czy nie ma w nim robaków, co niestety jest sporym problemem w Winnipeg. Więcej na ten temat tutaj „Czarna lista” dostępna jest na stronie „THE BEDBUG REGISTRY”: 
  • Zanim dostaniemy klucze do mieszkania, oglądamy dokładnie, czy jest ono czyste. Każdą plamę, dziurę w ścianie, brudny dywan, zepsutą lampę… wszystko zgłaszamy. Należy również odsunąć lodówkę i piekarnik, by sprawdzić czy za nimi też jest czysto. Gdy się wyprowadzamy, osoba opiekująca się wynajmowanymi mieszkaniami sprawdza, czy w mieszkaniu jest czysto – jeśli nie jest, to pieniądze na czyszczenie będą potrącone z depozytu. 

 

Kupno samochodu

  • Kupując auto od osoby prywatnej, należy do ceny doliczyć podatek stanowy, który płacimy, rejestrując auto. Gdy kupujemy auto od dilera, do ceny doliczany jest podatek stanowy i prowincjonalny i całą kwotę płacimy dilerowi.
  • Nie polecam korzystania z usług osób, które reklamują się na kijiji z ofertą pomocy kupna auta (subiektywna opinia Krzyśka – źle trafił).

 

Stłuczka/wypadek

  • Jeśli mamy stłuczkę, należy zrobić zdjęcie prawa jazdy kierowcy oraz dokumentów dot. auta (nr rejestracyjny). Warto również zapamiętać miejsce i czas stłuczki, bo te informacje będą nam potrzebne przy zgłaszaniu szkody w MPI (W MB) (gdy robimy zdjęcia smartfonem, prawdopodobnie lokalizacja oraz data i godzina zapisane są w zdjęciu).        

 

Szkodę należy zgłosić firmie ubezpieczeniowej. Jeśli samochód nadaje się do jazdy, zostajemy umówieni na oględziny szkody. Auto musi być czyste (przynajmniej na tej części, która jest uszkodzona). Rzeczoznawca wycenia szkodę i dostajemy dokumenty pozwalające nam na naprawę auta w dowolnym serwisie. Całość odbywa się bezgotówkowo (MPI płaci za naprawę bezpośrednio firmie, którą wybraliśmy). Jeśli na danej części były wcześniej już jakieś zniszczenia, będą one również wliczone w kalkulację i niestety będziemy musieli zapłacić za nie z własnej kieszeni.

Jeśli samochód nie nadaje się do jazdy, MPI (w MB) wysyła lawetę, a informację o decyzji od rzeczoznawcy dostajemy drogą telefoniczną. Warto wykupić opcję “samochód zastępczy”, ponieważ zgłaszając szkodę dostajemy nr sprawy i z tym nr. możemy pójść do wybranej przez siebie wypożyczalni samochodów i bezgotówkowo wypożyczyć auto. Należy mieć ze sobą kartę kredytową (oprócz prawa jazdy).

 

Podczas zgłaszania stłuczki/wypadku zostaniemy zapytani, czy podczas tego zajścia zostały zniszczone okulary (MPI zwróci za nowe), czy był fotelik samochodowy (niezależnie od tego, czy był wypadek i jest połamane, czy tylko lekka stłuczka i fotelik wygląda w porządku, należy taki fotelik wymienić niezwłocznie, a stary fotelik i rachunek przynieść do MPI. Koszt nowego fotelika zostanie nam zwrócony), czy doznaliśmy jakichś urazów (czy boli nas szyja, ręka, noga, plecy itp.). Jeśli doznaliśmy urazów (albo doznała ich osoba, która z nami była w samochodzie podczas wypadku), zostaniemy przekierowani do osoby, która zrobi z nami wywiad i dostaniemy drugi nr sprawy. Z tym drugim nr. możemy zgłosić się do fizjoterapeuty i bezgotówkowo będziemy mieli zabiegi (dojazd i powrót z tych zajęć również pokrywa MPI. Na koniec kuracji należy udowodnić koszta, które ponieśliśmy).

 

W momencie, gdy uraz jest większy i nie pozwala nam pracować, należy niezwłocznie udać się do lekarza po zwolnienie. Po 8 opuszczonych dniach pracy, gdy jesteśmy na zwolnieniu, MPI zaczyna nam płacić 90% naszej dniówki za każdy kolejny opuszczony dzień w pracy (należy mieć ciągłość opuszczonych dni).

 

Ubezpieczenie samochodu

Ubezpieczenie, podobnie jak inne sprawy związane z autem, załatwiamy w MPI (w MB). Aby zarejestrować auto na stałe, wymagane jest tzw. „safety”, czyli ważne badania techniczne pojazdu. Koszt ubezpieczenia to około 130-190$ miesięcznie (w ON dwa razy drożej).

 

Kupując auto prywatnie, możemy opóźnić zapłacenie podatku stanowego za kupno samochodu. Istnieje opcja tymczasowej rejestracji pojazdu, tzw. „temporary permit”. Nie musimy wtedy płacić podatku, ale koszty miesięczne za ubezpieczenie samochodu są trochę wyższe. Jedna osoba może wykupić maksymalnie 3 temporary permity na rok. Czas trwania permitu możemy wybrać sami (od paru dni do 30 dni). Oznacza to, że jedna osoba może jeździć na temporary permit maksymalnie 90 dni. Nie mamy wtedy tablic rejestracyjnych, a jedynie karteczkę za szybą. Prawdopodobnie możemy przez ten okres uniknąć mandatów z fotoradarów.

 

 

Jeśli uważasz, że posty na blogu, jak i grupa na Facebook są przydatne i miał(a)byś ochotę postawić mi kawę czy piwo, to teraz możesz to zrobić poprzez przycisk “Buy Me a Coffee”. Dziekuję! 🙂

Buy Me a Coffee

Dlaczego eKanada?

Jesteśmy młodą polonią kanadyjską, która przeszła przez emigrację dość niedawno i jak nikt inny wie, jak bardzo skomplikowany to proces i jak bardzo wszystko zależy od szczegółów.

Sesja informacyjna, która uporządkuje ogrom informacji!

Jeśli zdobyta wiedza Cię przytłacza, sprawdź nasze usługi i zapisz się na sesje informacyjną.

w 24h Powinieneś dostać email, sprawdź proszę folder SPAM.