Życie

Każdy, kto chce wyjechać do Kanady, myśli gdzie byłoby dla niego najlepiej, także pod względem finansowym. Zwłaszcza, gdy ma się rodzinę i dzieci. Wiadomo, że wtedy najbardziej liczymy się z wydatkami i chcemy jak najlepiej być przygotowani do wyjazdu.

Przedstawię tutaj przykładowe średnie kwoty miesięcznych wydatków głównie w Winnipeg (MB). Jeśli się coś nie zgadza, prosiłbym o informację.

Poniższe kwoty są średnimi cenami brutto:

 • 1050 C$ – mieszkanie 2 sypialnie, Vancouver i Toronto około 1800 C$ za dwie sypialnie;
 • 120 C$ – 2 abonamenty z pakietem internetowym na telefon komórkowy;
 • 40 C$ – za internet domowy;
 • 90 C$ – jeden bilet miesięczny na komunikację miejską, prawie 150 C$ w Toronto;
 • 160 C$ – ubezpieczenie samochodu, 350-400 C$ w Vancouver i Toronto;
 • 150 C$ – miesięcznie za paliwo do samochodu, w Vancouver i Toronto, ze względu na odległości, kwota ta może spokojnie wzrosnąć do 500 C$;
 • 800 C$ – na jedzenie i środki czystości na 4 osobową rodzinę. Tutaj dużo zależy jak się żywimy i ile jemy 🙂
 • 650 C$ – za przedszkole (w Vancouver i Toronto jest to między 800 a 1800 C$ – dzięki Kasia)

Na 4 osobową rodzinę wychodzi niecałe 2500 C$ za: jeden samochód, 3 bilety miesięczne na komunikację miejską (w tym dwa ulgowe), plus telefony, internet i mieszkanie, a dzieci chodzą do szkoły. Żeby czuć się komfortowo powinniśmy zarabiać minimum 3000 C$ (mowa o Winnipeg). W metropoliach takich jak Vancouver i Toronto kwota ta może być większa nawet o 2000 C$.
Jakie są stawki na 1h brutto:

 • 11 C$/h – sklepy i fast foody (w tych pracach jest to zawsze najniższa krajowa)
 • 12-13 C$/h – fabryki np. mebli
 • 14 C$/h – stanowiska typu monter, łamacz blach
 • 16 C$/h – praca na budowie, kierowca ciężarówki w mieście (jest to stawka na start, bez żadnego doświadczenia)
 • 18 C$/h – praca na dachach

Bez dodatkowych dyplomów w pracy na budowie i na dachach można dojść do 28 C$/h. W mniej płatnych pracach, jeśli nie dostaniemy awansu, to pensja rośnie bardzo wolno.

Stawka 11 C$/h daje na rękę prawie 1400 C$ miesięcznie. Czyli dwie osoby pracujące za minimalną krajową są w stanie utrzymać rodzinę, ale łatwo nie będzie, szczególnie jeśli wyskoczą nieoczekiwane wydatki.

Gdy mamy PR, przysługuje nam zasiłek na każde dziecko, którego wysokość zależy od wysokości naszych dochodów. Gdy jesteśmy na IEC, te zasiłki NIE przysługują, więc może być bardzo ciężko, jeśli będzie pracować tylko jedna osoba w rodzinie.

Należy zwrócić uwagę, że w Kanadzie szkoła jest od 9.00 do 15.30, a w połowie dnia jest lunch. Nie każda szkoła ma świetlicę przed zajęciami i po nich, a za zostawienie dziecka w szkole podczas lunchu jest dodatkowa opłata.

Poniżej linki pomocne przy szukaniu swojego miejsca w tak wielkim kraju, jakim jest Kanada:

 • Porównywarkę kosztów życia znajdziecie tutaj;
 • Post Panda Overseas o kosztach życia w Toronto dla młodych singli (oparte na tym poście z Notable’a).
 • Obliczenie kwoty netto swoich zarobków w zależności od prowincji tutaj;
 • Portal z ogłoszeniami o pracę, z samochodami na sprzedaż, z wynajęciem mieszkania oraz wiele innych to kijiji;
 • Ogłoszenia lokalne z Toronto to bejsment;
 • Ogłoszenia z mieszkaniami i domami na sprzedaż to Remax i Realtor;
 • Wynajęcie mieszkania, pokoju na krótki okras czasu to Airbnb.com lub Airbnb.ca;
 • Ogłoszenia o pracę oraz informacje, gdzie jakie stawki oficjalnie obowiązują za godzinę pracy to jobbank;
 • Informacje, jak szukać pracy oraz jak napisać kanadyjskie CV tutaj;
 • Informacje o możliwych sposobach imigracji tutaj;

 

Jeśli jest coś, co jeszcze by się przydało wstawić w tym poście, proszę mi napisać. Mam nadzieję, że chociaż trochę pomogłem.

7 Replies to “Życie”

 1. Wow, super merytoryczny post. Dziękuję:) bardzo się przydał, zapisuję w ulubionych i będę do niego wracać, planując konkretniej emigrację:)

 2. W Vancouver przedszkole całodniowe (daycare)kosztuje od około 800 CAD z wyżywieniem. Preschool czyli zajęcia przedszkolne na kilka godzin, zwykle wymagające przyniesienia własnego śniadania, to wydatek rzędu 300 CAD za miesiąc.

 3. W takim razie jaki jest sens emigracji do Kanady skoro nasza sytuacja życiowa nie ulegnie polepszeniu? Tyle samo pieniędzy można miesięcznie odłożyć w Polsce, jest tu ładne, duże mieszkanie, nie trzeba nic szukać i robić wszystkiego od nowa. Mieszkania w PL są ładniejsze i tańsze, jedzenie myślę że zdrowsze, jedynie to widoki gorsze i mniej przestrzeni. Vancouver jest piękne ale strasznie drogie. W Albercie słabo z pracą bo kryzys. Winnipeg to równina, a ja kocham góry. Jaka była wasza motywacja do wyjazdu do Kanady?

  1. Cześć Tomek. Porównując zarobki do minimalnej krajowej, czyli 1400zł na rękę w PL i 1400$ w CA (czyli porównujemy 1:1) to patrząc na Winnipeg i Gdańsk (miasto w którym żyję do miasta z którego pochodzę) to tutaj jest znacznie tańsze życie. Wynajęcie mieszkania 33m2 to z opłatami około 1400, w WPG 1000 za 70m2, produkty spożywcze, pieluchy, zabawki, gadgety (PlayStation 400, a nie 1400), paliwo (litr 0.90, a nie 4.00). Do tego dochodzi możliwość zaplanowania przyszłości swojej, uczelnie dostosowują się do zapotrzebowania rynku i jeśli po danym kierunku ponad 20% studentów nie pracuje w wyuczonym zawodzie to kierunek jest zamykany. Tak samo jest na państwowych jak i prywatnych uczelniach, nikt nie otwiera kierunku ponieważ jest modny i jest na niego dużo chętnych, jeśli nie ma po nim pracy, jak to jest w PL. Wybierając zawód wiemy ile dokładnie będziemy zarabiać i to, że po szkole będzie praca. Oczywiście nie jest to za darmo, tęsknota za rodziną i przyjaciółmi jest przeogromna i wiele razy mówi nam by to rzucić i wracać, ból jaki jest przy rozdzielaniu wnuków od dziadków oraz to, że przez pierwsze pare lat często pracuje się poniżej swojego wykształcenia, doświadczenia, bardzo drogie bilety do kraju, jak i odległość może świadczyć tylko o tym, że nie jest to dla każdego i jest to sprawa indywidualna, nie da się odpowiedzieć po co wyjeżdżać i czy warto. My wynajmowaliśmy mieszkanie w Gdańsku i w WPG, wróciliśmy do GDA i po czasie stwierdziliśmy, że jednak wolimy WPG, głównie za tańsze życie i tańsze gadgety. No i napewno częściej stać nas wyjechać do PL mieszkając w CA niż na odwrót. Szczerze, to sam się zastanawiam po co ludzie z dobrze płatnymi zawodami w PL wyjeżdżają do CA i zaczynają od zera, jakbym wiedział, że i ja i żona będziemy mieli dobre pensje w PL to byśmy nie wyjechali z PL ale w tedy tego nie widziałem, a Kanada zawsze była moim marzeniem.

   1. Witaj Paweł, świetna strona dużo praktycznych informacji. My (2+2)-rownież z Gdańska:)-mamy w planach Kanade,nasze papiery zostały złożone,badania zrobione,czekamy na odzew. My dokładnie liczymy tak jak ty podałeś wyżej. W Polsce życie jest po prostu drogie i ceny nie są adekwatne do zarobków. Wiem,że Kanada ma swoje problemy i nie jest tak łatwo jak było 40 lat temu i ceny idą w góre,ale mimo wszystko życie może być spokojniejsze. Jeszcze raz świetna strona i pozdrawiam.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *