Badanie rynku pracy

Badanie rynku pracy

Przed rozpoczęciem procesu poszukiwania pracy istotne jest przeprowadzenie gruntownego badania rynku w celu zrozumienia specyfiki kanadyjskiego rynku pracy, który różni się od tego w Polsce czy nawet w Europie. Potraktuj to jak trening przed maratonem. Czy bez odpowiedniego przygotowania zdecydowałbyś się w ogóle na bieg? Co to oznacza w praktyce:  

  • Analiza branżowa: Zidentyfikuj branże, które są zgodne z twoimi umiejętnościami i kwalifikacjami. Badaj sektory o wysokim popycie na twoje doświadczenie. Szybkie wyszukiwanie w Google to już coś, ale polecam też portale takie jak Indeed, Randstad, Hays, Glassdoor itp., które są bogate w informacje na temat twojego zawodu/branży i nie wymagają dużego nakładu czasu na analizę. Przykładem może być ten artykuł: 17 Jobs In-Demand in Canada for 2024  
  • Zagadnienia regionalne: Kanada to kraj o ogromnej powierzchni z regionalnymi różnicami w ofertach pracy. Zbadaj rynki pracy w różnych prowincjach, aby zidentyfikować najlepsze lokalizacje z punktu widzenia twoich celów zawodowych. Warto zrobić to jeszcze przed wyjazdem, aby zdecydować, która prowincja będzie dla ciebie najlepsza. Nie wszędzie twoje dotychczasowe doświadczenie będzie docenione tak samo i nie wszędzie też twój zawód będzie się nazywał tak samo. Job Bank jest doskonałym źródłem wiedzy.  
  • Ocena kwalifikacji: Upewnij się, że twoje zagraniczne kwalifikacje są uznawane w Kanadzie. Skontaktuj się z odpowiednimi organizacjami do spraw oceny kwalifikacji, aby zrozumieć, jak twoje kwalifikacje przekładają się na system kanadyjski. Ocena kwalifikacji to także zrozumienie, jak twoje dotychczasowe resume wygląda na tle innych i jak się wyróżnić. Więcej informacji znajdziesz na przykład tutaj: https://canalliance.org/en/ lub tutaj.   
  • LinkedIn: To doskonałe narzędzie do budowania sieci kontaktów i poszukiwania ofert pracy. Jeśli nie masz konta na LinkedInie, jest wiele poradników w internecie, jak je założyć i się wyróżnić. Możesz użyć LinkedIna do standardowych zastosowań oraz jako platformy do badań i wyszukiwania ofert pracy.  

 

Znasz już odpowiedzi na powyższe pytania? Świetnie! W kolejnym kroku opiszę, jak powinno wyglądać resume według kanadyjskich standardów i jakie są najczęściej popełniane błędy, które mogą wpłynąć na tempo znalezienia pracy.  

O autorce tekstu

Cześć!

Jestem Malwina i mieszkam w Toronto od 2016 roku. Byłam uczestniczką programu International Experience Canada, a obecnie jestem coachem zawodowym i Dyrektorem HR z ponad 10-letnim doświadczeniem. Od 2020 roku pełnię rolę mentora w Toronto Region Immigrant Employment Council, pomagając nowoprzybyłym w znalezieniu zatrudnienia. 

Z zespołem eKanada Newcomers Assistance współpracuję w kwestiach związanych oczywiście z szukaniem pracy, rozwojem osobistym, doradztwem zawodowym i przygotowaniem nowych imigrantów do kanadyjskiego rynku pracy.

Zapraszam do lektury części pierwszej “Badanie rynku pracy” oraz kolejnych części (już wkrótce).

Zachęcam do kontaktu ze mną pod adresem malwina.chaudhry@gmail.com lub przez LinkedIn: https://www.linkedin.com/in/malwinawierzbinska/

Znalazłeś/-łaś coś interesującego?

Wesprzyj nasze działania

w 24h Powinieneś dostać email, sprawdź proszę folder SPAM.

Sesja informacyjna!