IT

Zawód związany z IT. Opisane pytania tyczą się większości specjalizacji w tym sektorze. Post powstał dzięki Wam i Waszej aktywności na naszej grupie eKanada na FB.

1. Jak wygląda sprawa zatrudnienia w IT?

Zależy ewidentnie od pracodawcy, warunków umowy, benefitów itd. – bez kalkulacji ciężko odpowiedzieć jednoznacznie na to pytanie, bo składa się na to wiele czynników. Niemniej jednak, pojawiają się oferty pracy zarówno dla self-employed, jak i w postaci “klasycznego” zatrudnienia.

2. Jak wygląda kwestia certyfikatów branżowych przez pracodawcę? Na które mniej lub bardziej zwracają uwagę – które po prostu jest dobrze mieć?

Certyfikacje są generalnie kiepsko poważane, bo i niewiele mówią o kandydacie – zazwyczaj nie idą za tym umiejętności, a po prostu znajomość metodyki rozwiązywania konkretnych testów egzaminacyjnych (patrz: certyfikaty Microsoftu). Wiadomo, lepiej mieć niż nie mieć, ale nie jest to “winning factor” – dopiero certyfikaty na poziomie CCNP/CCIE lub MCSD/MCSE mogą Ci dać cokolwiek na plus, ale i to tylko, gdy konkretny pracodawca będzie wykorzystywać konkretne technologie.
Znacznie bardziej cenione jest doświadczenie zawodowe w międzynarodowych firmach, projekty open source, czy po prostu występowanie jako prelegent na międzynarodowych konferencjach branżowych.

3. Moja specjalizacja jest obecnie w NOC A. Czy grupa NOC potrafi się zmienić? (Grupa NOC jest ważna w programach imigracyjnych)

Raz na jakiś czas NOC potrafi się zmienić, ale dzieje się tak bardzo rzadko. Nie sądzę, że cokolwiek na poziomie software developmentu spadnie w najbliższych latach poniżej NOC A (maksymalnie do B, chociaż nie sądzę), szczególnie biorąc pod uwagę zapotrzebowanie na tym rynku na ludzi z doświadczeniem – które na dodatek stale rośnie.

4. Gdzie w sektorze IT o pracę najłatwiej?

W IT najlepszymi miejscami do szukania pracy są prowincje Ontario, British Columbia i Quebec, z czego większość to oferty pracy z Toronto, Vancouver i Montrealu. Gdy się ma przyzwoite doświadczenie, znalezienie pracy w IT nie jest problemem w tych miejscach – niezależnie od specjalizacji.

W tym zawodzie posiadanie profilu na Linkedin to podstawa. Jak wygląda kanadyjskie CV (resume) i jak szukać pracy znajdziecie tutaj.

3 Replies to “IT”

    1. Najważniejsze jest posiadanie profilu na Linkedin. Napewno nie ma co liczyć, ze pracodawca załatwi pozwolenie na pracę, pierw trzeba mieć WP. Rekrutorzy nie chcą nawet rozmawiać jak długo nie ma się WP. Oczywiście istnieją firmy, które w tym pomogą ale to głównie chodzi o specjalistów w bardzo wąskich dziedzinach IT. Jak wygląda Kanadyjskie CV (resume) oraz jak szukać pracy, można przeczytać w poście o pracy http://www.ekanada.pl/kanada/praca/ . powodzenia

  1. Z mojego doświadczenia mogę powiedzieć, że Amazon często organizuje eventy rekrutacyjne poza Kanadą z możliwością zatrudnienia w Vancouver czy Toronto. Jeśli kandydat zostanie zaakceptowany, to pomagają przy zdobyciu WP, przeprowadzce, etc.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.