Praca w kanadyjskim IT – okiem rekrutera i specjalisty prawa imigracyjnego

Ile razy słyszeliście / czytaliście pytanie “jestem specem od IT, czy łatwo o pracę w Kanadzie?”.

I jak wielu z Was zapewne wie – na to pytanie można udzielić tysiąca odpowiedzi.

Po pierwsze, Kanada to ogromny kraj, jak wiadomo, a każda prowincja jest “państwem w państwie” i ma swoją własną mikroekonomię. I tak, np. rynek pracy dla wszelkiej maści specjalistów IT w Toronto może być potężny, zdolny wchłonąć każdą liczbę pracowników, ale już w Nowej Fundlandii może być trudniej. Chociaż, jak wynika z mojego doświadczenia, dobry spec od IT pracę znajdzie zawsze i wszędzie.

 Po drugie – specjalista IT to pojęcie bardzo szerokie. Pojęcie to obejmuje fachowców specjalizujących się zarówno w różnych językach programowania (programming), jak i w różnych typach oprogramowania (software) czy sprzętu (hardware). Ponadto obejmuje ono fachowców nie tylko o różnym poziomie specjalizacji, ale także o różnych funkcjach: od specjalistów typu deskside, przez analityków biznesu (business analyst), kierowników projektów (project managers), deweloperów różnej maści po tzw. solutions architects oraz wiele innych zawodów, o których laik raczej nie słyszał. Co charakterystyczne – w Kanadzie zdecydowanie bardziej niż w Polsce – specjalizacje zawodowe, nie tylko w IT, są bardzo wąsko rozumiane, np. specjalista SAP będzie w Kanadzie poszukiwany wg bardzo dokładnego opisu wcześniejszych doświadczeń jako “techno-functional SAP FICO/leasing business analyst”. I zapewniam, że rekruter właśnie takiego doświadczenia i słów-wytrychów będzie szukał w życiorysie kandydata. Dla lepszego zobrazowania sytuacji podam inny przykład spoza branży informatycznej.  W Polsce dobry mechanik jest dobrym mechanikiem i poradzi sobie i z samochodem osobowym i ciężarowym, i z traktorem, i z motorem. W Kanadzie mechanik pojazdów osobowych to inny zawód niż mechanik ciężarówek, a jeszcze innym jest mechanik sprzętu rolniczego. Te niuanse mają często fundamentalne znaczenie dla planowania strategii procesu imigracyjnego, gdyż nie tylko mogą determinować nr NOC, ale także decydują o tym, czy trzeba się certyfikować w Kanadzie czy nie. I znów o mechanikach wspomnę – w Albercie mechanik pojazdów ciężkich – Heavy Duty Mechanic (Technician) musi mieć “papier”, a mechanik sprzętu rolniczego – nie. Dobry doradca prawa imigracyjnego zna te szczegóły i jest w stanie doradzić, jak uniknąć problemów lub jak najlepiej wykorzystać wcześniejsze doświadczenie zawodowe w procesie aplikacji imigracyjnej.

Po trzecie – jak szukać pracy w Kanadzie w szeroko pojętym IT. Opcji jest kilka – przyjechać na IEC, znaleźć pracę i  przekonać pracodawcę, że jest się niezastąpionym :), tak żeby pracodawca chciał się bawić w aplikowanie o LMIA (Labour Market Impact Assessment). Będąc na IEC, można szukać też pracy poprzez agencje zatrudnienia. Jest to mniej komfortowe rozwiązanie, zwłaszcza gdy się rozważa pobyt stały w Kanadzie, ale też mające swoje plusy (choćby ten, że nie jesteśmy skazani na jednego pracodawcę).

Kolejny sposób – to jeszcze w Polsce znaleźć pracodawcę, który będzie chciał się wystarać o LMIA i ściągnąć pracownika. Istnieje wiele opinii twierdzących, że pracodawcy nie postępują wg ww. scenariuszy. Gorąco zaprzeczam! Zarówno jako kanadyjski rekruter aktywnie poszukiwałam pracowników w Europie dla kanadyjskich firm, jak i jako konsultant prawa imigracyjnego pomagałam kanadyjskim pracodawcom aplikować o LMIA, a następnie starać się o stały pobyt pracownika. Sporo osób, także odwiedzających tę stronę, poparłoby moje słowa. Warto pamiętać , że dla branży IT (w dużej mierze) istnieje specjalny program Global Talent Stream. W ramach tego programu kanadyjski rząd zobowiązuje się do wydania LMIA w superszybkim tempie – do dwóch tygodni. I jest to argument, którym warto się posługiwać w trakcie aplikowania o pracę.

Zachęcam serdecznie do dyskusji, ponieważ ile ludzkich życiorysów, tyle różnych historii na okoliczność poszukiwania pracy w Kanadzie – nie tylko w IT.

Aleksandra Kościelak, MBA – certyfikowany doradca prawa imigracyjnego; RCIC; rekruterka; wolontariuszka aktywnie wspierająca “nowych Kanadyjczyków” w w odnalezieniu się na kanadyjskim rynku pracy

Jeśli uważasz, że posty na blogu, jak i grupa na Facebook są przydatne i miał(a)byś ochotę postawić mi kawę czy piwo, to teraz możesz to zrobić poprzez przycisk “Buy Me a Coffee”. Dziekuję! 🙂

Buy Me a Coffee

Dlaczego eKanada?

Jesteśmy młodą polonią kanadyjską, która przeszła przez emigrację dość niedawno i jak nikt inny wie, jak bardzo skomplikowany to proces i jak bardzo wszystko zależy od szczegółów.

Sesja informacyjna, która uporządkuje ogrom informacji!

Jeśli zdobyta wiedza Cię przytłacza, sprawdź nasze usługi i zapisz się na sesje informacyjną.

w 24h Powinieneś dostać email, sprawdź proszę folder SPAM.