Ustawa o Obywatelstwie Kanadyjskim ściśle określa, kto jest uprawniony do bycia obywatelem Kanady. Obywatelstwo kanadyjskie zwykle otrzymywane jest w przypadku urodzenia się w Kanadzie, urodzenia za granicą, jeżeli przynajmniej jeden rodzic posiada obywatelstwo kanadyjskie, lub w przypadku adopcji przez przynajmniej jednego obywatela Kanady. Stąd niektóre osoby przyjeżdżaja nawet do Kanady by urodzić tu dziecko – tak zwany po angielsku „birth tourism”. W Kanadzie bowiem podobnie jak w USA obowiązuje prawo ziemi (łacinskie: jus soli) a nie prawo krwi (łacinskie: jus sanguinis) jak w Europie. Obywatelstwo Kanadyjskie może być także przyznane stałemu rezydentowi, zamieszkałemu w Kanadzie przez określony czas.
Interpretacja Ustawa stwierdza, że określenie „Kanada” obejmuje nie tylko ziemie kanadyjską, ale także „wody wewnętrzne” i „morze terytorialne” w Kanadzie, z adnotacją, że „wodami wewnętrznymi” jest obszar zdefiniowany jako obejmujący też przestrzeń powietrzną nad Kanadą. Stąd Urząd Emigracyjny uważa wszystkie dzieci urodzone na tej kanadyjskiej przestrzeni powietrznej jako obywateli kanadyjskich – jak to miało miejsce w roku 2008, gdy dziewczynka urodzona przez matkę z Ugandy na pokładzie lotu z Amsterdamu do Bostonu została uznana za obywatela Kanady, ponieważ urodziła się nad kanadyjską przestrzenią powietrzną.
Kanada dopuszcza podwójne obywatelstwo. Można zatem spokojnie posiadać obywatelstwo polskie i kanadyjskie jednocześnie. Osoba posiadająca obywatelstwo ma tę przewagę, iż może mieszkać w Kanadzie kiedy i ile czasu chce, może też nie mieszkać – i otrzymywać swoją emeryturę za granicą.
KIEDY SKLADAC WNIOSEK O NADANIE OBYWATELSTWA?
Aby ubiegać się o obywatelstwo, kandydat musi posiadać odpowiednie uprawnienia. Przed złożeniem wniosku, wnioskodawca zobowiązany jest do odnotowania pobytu w Kanadzie przez wymaganą ilość dni (min. 1095 dni w ostatnich 3 z 5 ostatnich lat) Podanie nie będzie rozpatrzone, jeżeli zostanie złożone za wcześnie, a opłata procesująca także nie zostanie zwrócona.
WYMOGI DOTYCZACE WNIOSKU
Wnioskodawca powinien przebywać w Kanadzie przez co najmniej 1095 dni (czyli 3 lata z ostatnich 5 lat bezpośrednio poprzedzających datę złożenia wniosku i po uzyskaniu statusu stałego rezydenta. Dodatkowo trzeba również przebywać w Kanadzie przez co najmniej pół roku w kazdym roku w ciagu tych ostatnich 6 lat). Ma to jednak ulec skróceniu do 1095 dni jak tylko poprawki do Ustawy (Act of Citizeship) zostaną zatwierdzone.
Dzieci poniżej 18. roku życia nie są zobowiązane do wcześniejszego pobytu w Kanadzie, jeżeli jeden z rodziców jest obywatelem Kanady lub ubiega się obywatelstwo. W chwili otrzymania statusu stałego rezydenta przez dziecko, rodzic może ubiegać się za nie o obywatelstwo.
Od przyszłego obywatela wymaga się także udowodnienia zamiaru pozostania na stałe oraz rozliczania się z podatków w Kanadzie.
Osoby ubiegające się o obywatelstwo kanadyjskie, zobowiązane są dostarczyć podanie oraz przystąpić do egzaminu. Dzieci poniżej 14. roku życia i dorośli powyżej 64. roku życia nie muszą pisać egzaminu ze znajomości języka angielskiego lub francuskiego, ogólnej wiedzy dotyczącej historii, geografii i systemu politycznego Kanady.
Po złożeniu podania listownie otrzymuje się zawiadomienie o terminie egzaminu (na temat systemu politycznego Kanady, jej historii, geografii, praw i obowiązków obywatela). W przypadku decyzji negatywnej przysługuje prawo odwołania się od decyzji sędziego. Na uroczystości nadania obywatelstwa składa się przysięgę i otrzymuje certyfikat potwierdzający kanadyjskie obywatelstwo.
PRAWA I OBOWIAZKI KANADYJCZYKA
Kanadyjska Karta Praw i Wolności jest częścią konstytucji, która określa zarówno prawa, jak i obowiązki dotyczące wszystkich Kanadyjczyków.
Obywatel Kanady ma:
– prawo do głosowania,
– prawo do uczciwego procesu,
– prawo do równości, zabezpieczające przed dyskryminacją,
– prawo do swobodnego przemieszczania się i pracy w jakimkolwiek miejscu na terenie kraju,
– prawo do podstawowych wolności (myśli, słowa i religii),
– prawa do pokojowych zgromadzeń,
– prawo do ubiegania się o paszport kanadyjski.
Każdy obywatel Kanady ma obowiązek:
– szanować prawa i wolności innych obywateli,
– przestrzegać prawa kanadyjskiego,
– uczestniczyć w demokratycznym procesie,
– szanować 2 oficjalne języki Kanady i jej wielokulturowy dorobek.
źródło: http://glospolonii.net/obywatelstwo-kanadyjskie/