Prawo jazdy

By móc poruszać się po kanadyjskich drogach samochodem osobowym należy posiadać ważne prawo jazdy z międzynarodowym prawem jazdy (w Polsce to drugie występuje jako szara książeczka ze zdjęciem z tłumaczeniem w kilku językach). Po Kanadzie możemy poruszać się na niekanadyjskim prawie jazdy przez 3 miesiące (wyjątkiem jest prowincja Alberta, w której można się tak poruszać rok).

Po tych 3 miesiącach należy zdać egzamin teoretyczny i praktyczny, by uzyskać kanadyjskie prawo jazdy. To, czy możemy zrobić to, będąc na visitor visa to zależy od przepisów w danej prowincji. Po zdaniu testu teoretycznego w Kanadzie należy ćwiczyć jazdę i dopiero po min. 9 miesiącach można przystąpić do testu praktycznego. Można ten okres ominąć, pokazując swoje obecne prawo jazdy, które zostanie nam zniszczone przed przystąpieniem do testu praktycznego. Prawa jazdy zostaną nam skonfiskowane i zniszczone, gdyż w Kanadzie nie można posiadać dwóch praw jazdy. Polskie zawsze możemy sobie wyrobić nowe w urzędzie w Polsce. Jeśli posiadamy prawo jazdy z kraju z listy poniżej, to nie musimy zdawać żadnych egzaminów, prawa jazdy zostaną nam wymienione od ręki.

 • Austria ​
 • Australia ​
 • France ​
 • Germany
 • Guernsey, Isle of Man, Jersey
 • Ireland
 • Japan
 • Netherlands*
 • New Zealand ​​
 • South Korea (not motorcycles)
 • Switzerland ​
 • Taiwan (not motorcycles)**
 • United Kingdom (includes England, Wales, Scotland and Northern Ireland)
 • United States (includes Washington DC and Puerto Rico)

* Except former territories in Antilles: Aruba, Bonaire, Curacao, Saba, St. Eustatius, and St. Maarten.

** For passenger vehicles only; requires additional documentation from Taipei Economic and Cultural Office (TECO) in Vancouver.

Każda prowincja ma inne przepisy drogowe, jak i sposoby uzyskania prawa jazdy. Poniżej linki do stron urzędu w danej prowincji:

BC, AB, SK, MB, ON, QE, NB, NS, PEI, Y, NT, N

Prawa jazdy na samochody ciężarowe niestety nie można wymienić, należy zrobić kurs i zdać odpowiednie egzaminy. Kurs trwa około 2-3 miesięcy, a koszt włącznie z egzaminami to około 3-7 tys. CAD – cena zależy od miejscowości, gdzie ten kurs i egzaminy robimy.
Uwaga: Tak jest według nowych przepisów, ale nie każda prowincja wprowadziła jeszcze te nowe przepisy – należy zadzwonić do właściwej prowincji i sprawdzić, jak to jest obecnie. Więcej o problemach z wymianą prawa jazdy na samochody ciężarowe na vlogu u Iwony Blecharczyk tutaj.

W MB od 1 września 2019 wchodzą nowe przepisy co do kierowców ciężarówek. Będzie wymagany obowiązkowy kurs.

 Jak możliwie uniknąć kosztów związanych z kursem i egzaminami, jak wyglądają zarobki kierowcy ciężarówki w Kanadzie – znajdziecie tutaj.

7 Replies to “Prawo jazdy”

 1. hej, a co w przypadku, kiedy niestety nie zrobilo sie miedzynarodowego prawo jazdy i posiada sie tylko polskie? czy wtedy trzeba np. przetlumaczyc prawo jazdy?
  pozdrawiam

 2. Ten wpis wymaga uaktualnienia. Będąc obecnie w prowincji BC na wizie turystycznej odwiedzając ICBC Driver Licensing, dowiedziałam się, że mając polskie prawo jazdy (nie międzynarodowe), mogę się poruszać samochodem przez 6 miesięcy. Z kolei kanadyjskiego prawa jazdy nie można robić będąc turystą. Trzeba też mieć polskie prawo jazdy przynajmniej 2 lata żeby wypełnić tylko test teoretyczny i praktyczny, i po to żeby nie podejmować się na nowo kursu.

 3. Według jakiej konwencji, wymagane jest prawo jazdy międzynarodowe, Wiedeńskiej, Genewskiej? Czy przepis jest jednakowy dla wszystkich Kanadyjskich prowincji?

 4. Co to znaczy, że obecne prawo jazdy zostanie nam zniszczone? Chodzi o to międzynarodowe (książeczkę) czy plastikowe polskie prawo jazdy?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.