Ciąża

Przygotowania

Jeśli zdecydujemy się na dziecko, warto przed rozpoczęciem starań odwiedzić naszego Family Doctor. Podczas wizyty wypyta nas o nasze zdrowie, historię poprzednich ciąż bądź starań o nie, zostaniemy także zważone by ustalić nasze BMI, uzupełnione zostaną zaległe szczepienia i skierowane zostaniemy na badanie krwi. Zalecane jest branie kwasu foliowego (folic acid), suplementowanie witaminy D i żywienie stosowne do wagi.

 

Ciąża

Do lekarza (FD) na pierwszą ciążową wizytę umawiamy się w okolicach 8 – 10 tygodnia ciąży. Przed wizytą zostanie nam pobrany mocz w celu potwierdzenia ciąży. Zmierzą nam ciśnienie i sprawdzą wagę.

W odróżnieniu od Polski, tu ciąże może prowadzić nasz Family Doctor, położna (Midwife) albo ginekolog (OB gyn). Ten ostatni jest sugerowany, jeśli miałyśmy problemy w poprzedniej ciąży, bądź mamy komplikacje zdrowotne.

 

  • Jak często mamy wizyty?

Jeśli nie mamy komplikacji zdrowotnych, wówczas wizyty mamy według grafiku:

co ok. 4 tygodnie do ukończenia 28 t.c.

od 28 t.c. co ok. 2 tygodnie do ukończenia 36 t.c.

od 36 t.c. co tydzień aż do narodzin dziecka

 

  • Jak wygląda wizyta?

Podczas każdej wizyty zostaniemy spytane o nasze samopoczucie i o to, co nas niepokoi.

Zmierzone zostanie ciśnienie krwi, sprawdzona waga ciała, wtedy kiedy to możliwe (po 20 t.c.) zmierzony centymetrem krawieckim brzuch i odsłuchane bicie serca dziecka.

W Kanadzie podczas wizyt, w odróżnieniu od Polski, bardzo rzadko wykonuje się badanie transwaginalne. Według tutejszych wytycznych, uznaje się je za zbędne z powodu ryzyka wystąpienia infekcji.

 

  • Jak często robione jest USG i inne badania?

USG, czyli ultrasound po raz pierwszy jest robiony w okolicach 11-14 t.c. – tzw. nuchal translucency ultrasound (NT). Badanie to wykonuje się w dwóch etapach – najpierw USG, następnie badanie krwi. W badaniu tym stwierdza się wysokość ryzyka wystąpienia zespołu Downa, trisomii 18 genu i wad serca. Po zrobieniu USG w ciągu godziny należy udać się na pobranie krwi (w MB jeśli ciąża przebiega bez zakłóceń, to to badanie USG nie jest robione).

Drugie badanie USG (anatomy scan) jest w okolicach 18 -20 t.c. Ma ono na celu ocenę narządów wewnętrznych płodu. Jest szczegółowe, trwa ok. 30-40 minut.

Czasami wykonuje się jeszcze trzecie USG bliżej rozwiązania, w celu określenia wielkości dziecka.

Jeśli mama jest powyżej 35 r.ż. lub ma obciążony wywiad, lekarz kieruje w 14-20 t.c. na wykonanie amniopunkcji w celu diagnozy zespołu Downa i innych chorób genetycznych.

 

W okolicach 20 tygodnia dostajemy zlecenie na badanie glukozy we krwi. W laboratorium dostajemy butelkę pomarańczowego płynu do wypicia (glukozę) i po godzinie zostaje pobrana krew. Jeśli wyniki ujawnią ryzyko cukrzycy, zostaniemy skierowane pod opiekę diabetes clinic – więcej informacji na ten temat znajdziecie w dziale “cukrzyca ciążowa“.

 

Poród

W Ontario jest kilka miejsc do wyboru, gdzie możemy wydać na świat dziecko. Standardowym i najczęstszym miejscem jest szpital, ale również możemy to zrobić z pomocą położnej w swoim własnym domu, albo tzw. miejscu narodzin (W MB jest to zazwyczaj szpital, w którym dyżuruje nasz ginekolog).

Jeśli zdecydujemy się na szpital, wówczas należy udać się do niego, gdy skurcze będą co 5 minut, gdy pojawi się krwawienie lub wody płodowe będą miały zielony kolor.

W szpitalu zostaniemy skierowane do jednoosobowej sali porodowej i zostanie przydzielona nam jedna położna – to ona będzie naszym opiekunem przez cały ten czas. Dostaniemy opaskę na rękę z naszymi danymi (drugą taką samą dostanie nasze dziecko). Położna zrobi nam również wkłucie do kroplówki, tzw. IV.

Bardzo mile widziane jest wypełnienie tzw. planu porodowego, w którym możemy wyrazić swoje życzenia, m.in. kto ma przeciąć pępowinę, jakie mamy preferencje co do znieczulenia (wszystkie jego rodzaje są pokrywane przez OHIP), a także jaką salę życzymy sobie po porodzie – oddział ogólny, semi-private bądź private room (ostatnie dwa są płatne dodatkowo, ceny według szpitala, ale zwykle jest to ok. $250-$270/doba, [90$ w Winnipeg], należy sprawdzić nasze benefity czy też męża, niektóre firmy ubezpieczeniowe pokrywają w całości lub częściowo tę kwotę).

W Kanadzie nie stosuje się rutynowych lewatyw, nacięć, oksytocyny czy kleszczy, o ile nie zachodzi taka potrzeba.

Przez cały czas naszego pobytu w szpitalu, może nam bezpłatnie towarzyszyć dowolna osoba.

 

Tuż po narodzinach

Po narodzinach dostajemy dziecko do rąk – skin-to-skin.

Podobnie jak w Polsce, noworodek zostaje razem z mamą przez cały czas, również podczas pierwszych badań. To lekarze i pielęgniarki przychodzą do dziecka, a nie odwrotnie.

W pierwszych chwilach życia dziecka, podaje mu się zastrzyk z witaminy K, zakrapla oczy i ocenia stan zdrowia w skali Apgar. Położna waży i mierzy długość ciała i obwód główki. Nie podaje się żadnych szczepień – te będą miały miejsce dopiero po 2 miesiącu życia. Pod koniec pobytu w szpitalu, dziecko ma pobieraną krew do badań na obecność chorób genetycznych (wyniki dostanie nasz FD lub pediatra dziecka), a także zostanie zbadany słuch.

Jeśli poród odbywał się drogami natury, mama z dzieckiem może opuścić szpital po 24 godzinach, jeśli przez cesarskie cięcie – po 48.

W trakcie naszego pobytu w szpitalu, będziemy miały kilka wizyt lekarskich i pielęgniarskich, a także pań z social work – będą chciały się upewnić, że mamy w domu odpowiednie warunki, mamy kogoś do pomocy, poinformują nas o prawach do parental leave, przysługujących benefitach, o prawie do wizyt w poradni laktacyjnej itp.

W MB dostaniemy książkę jak opiekować się niemowlakiem, na co zwrócić uwagę, niebezpieczne sygnały oraz  co robić w razie niebezpieczeństwa oraz wszystkie potrzebne nr tel. Zostanie nam również wszystko z tej książki wyjaśnione i zostaniemy przepytani, czy dobrze słuchaliśmy. Podczas pierwszych tygodni życia dziecka odwiedzi nas min. 1-3 razy pielęgniarka dzielnicowa by zważyć dziecko, sprawdzić laktację i poradzić w różnych kwestiach jak również sprawdzić warunki życia.

Z ważnych rzeczy – dostaniemy tymczasowy dokument potwierdzający ubezpieczenie zdrowotne dla dziecka (Ontario).

Tuż przed wyjściem ze szpitala położna ma obowiązek sprawdzić stan fotelika samochodowego – dokładniej jego datę ważności i zgodność danych na opasce matki i dziecka.

 

by Anna Łempicka

Jeśli uważasz, że posty na blogu, jak i grupa na Facebook są przydatne i miał(a)byś ochotę postawić mi kawę czy piwo, to teraz możesz to zrobić poprzez przycisk “Buy Me a Coffee”. Dziekuję! 🙂

Buy Me a Coffee

Dlaczego eKanada?

Jesteśmy młodą polonią kanadyjską, która przeszła przez emigrację dość niedawno i jak nikt inny wie, jak bardzo skomplikowany to proces i jak bardzo wszystko zależy od szczegółów.

Konsultacje już od 0$

Darmowa konsultacja, jeśli kwalifikujesz się z powodu wykonywanego zawodu.

w 24h Powinieneś dostać email, sprawdź proszę folder SPAM.

Sesja informacyjna!