Imigracja

Imigracja do Kanady. Dostępnych jest kilka programów – na jedne możemy aplikować bezpośrednio, a na inne dopiero po “zaliczeniu” innych etapów. Programy dzielą się też na stanowe i prowincjonalne. Stanowe mają wymagania takie same dla wszystkich prowincji w Kanadzie, prowincjonalne zaś mają różne przepisy imigracyjne w różnych prowincjach.

Program stanowy:

 • EE – Express Entry. By wejść do puli EE jako FSW wymagane jest uzbieranie 67 pkt, wymagania tutaj. Do puli EE jako CEC czyli z rocznym doświadczeniem zawodowym w Kanadzie znajdziesz tutaj. W obu przypadkach by być wylosowanym i móc złożyć aplikacje o PR to należy uzyskać odpowiednia ilość pkt. Punktacja ta jest zmienna i zależy od średniej punktacji osób będących w puli. Kalkulator punktów znajdziecie tutaj. Do EE wymagany jest angielski, więcej tutaj. Jak i ewaluacja wykształcenia, więcej o tym tutaj.
 • Sponsorowanie przez partnera.
 • Sponsorowanie rodziców lub dziadków.

Program prowincjonalny:

 • PNP – dzielimy na prowincje, każda ma kilka podprogramów i każda ma inne wymagania. Najważniejsze różnice to kanadyjskie doświadczenie zawodowe oraz jaki typ/poziom umiejętności jest uznawany (NOC 0, A, B, C czy D), Jak i konkretny zawód jaki wymagają (NOC).

BCAB, SK, MB, ON, NB, Y, NS, NL, NT, PE, Q

Etapy przydające się do “zaliczenia” przed niektórymi programami:

 • IEC – dzięki temu programowi możemy dostać maksimum roczne WP. Swoje IEC bardzo sprytnie można połączyć z IEC partnera, więcej tutaj.
 • Studia – dzięki ukończeniu studiów w CA możemy dostać WP na maksymalnie 3 lata, zależnie od długości programu studiów, więcej o PGWP znajdziecie tutaj.
 • LMIA – Dokument, na podstawie którego Twój przyszły pracodawca stara się ściągnąć Cię do Kanady jako pracownika tymczasowego.

4 Replies to “Imigracja”

 1. If I am a citizen of Canada but my wife isint is that a problem or can we fly to canada on our Polish passports as well as our children. If not what would I have to do to get my children and wife to Canada?

  1. Czy masz Kanadyjski paszport? Jeśli nie to pierw w ambasadzie Kanadyjskiej powinieneś ten paszport wyrobić. Potem możesz lecieć do Kanady całą rodzina ale oni będą jako turyści. Jak znajdziesz pracę będziesz mógł ich sponsorować. Gdy złożycie o sponsoring gdy oni są w Kanadzie to możecie w tym samym czasie złożyć o WP dla niej. Powinna dostać WP po około 4 miesiącach. Możesz również złożyć o sponsoring gdy są w PL ale w tedy nie może dostać WP i w takiej sytuacji najlepiej lecieć do CA dopiero jak dostanie PR. Dzieci jeśli są Twoje to automatycznie są obywatelami Kanady, należy je zgłosić do ambasady Kanadyjskiej i po rejestracji wyrobić im Kanadyjski paszport.
   http://www.cic.gc.ca/english/information/applications/spouse.asp

   1. Mieszkamy z rodziną w Wielkiej Brytanii. W zwiazku z Brexitem rozwazamy rozne opcje m in wyjazd do Kanady. Szukam kontaktu z kims kto mieszka w Kanadzie w celu zdobycia info nt pracy i zycia w Kanadzie. Moj adres e mail andy.62@wp.pl

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.