Jak wybrać prowincję

Jak dokonać wyboru prowincji? Dlaczego jest to tak ważna decyzja?

PNP – więcej tutaj

Dzięki temu programowi możemy dostać 600 pkt w EE (ale tylko w PNP pathway EE). Każda prowincja ma swój własny program PNP i każdy z tych programów ma inne wymagania. Pokażę tylko najważniejsze różnice w wybranych prowincjach dla osób na WP. Pamiętaj, że na IEC masz dokładnie 12 miesięcy WP.

 1. a) Ontario – Najcięższe przepisy imigracyjne ze wszystkich prowincji, wymagany bardzo wysoki poziom angielskiego. Program otwierany tylko na chwile dla wybranych zawodów. Można rzec, że w większości przypadków nie ma szans, by dostać PR, gdy się jest w Ontario. Jest tylko możliwość przedłużania pobytu dzięki LMIA (by móc dalej pracować) lub na visitor visa (bez pozwolenia na pracę).
 2. b) Saskatchewan – Wymagany min NOC B i 6 miesięcy pracy by mów złożyć na ten program.
 3. c) Alberta – Wymagany rok pracy w min NOC B.
 4. d) British Columbia – największa liczba chętnych na jedno miejsce w programie PNP, ale program otwarty cały rok. Program tylko dla wybranych zawodów. Wybrane zawody z min NOC B wymagane jest tylko zatrudnienie, a w wybranych zawodach w NOC C i D min 9 miesięcy pracy.
 5. e) Manitoba – w wybranych zawodach wymagane min 6 miesięczne zatrudnienie, w każdym innym zawodzie 12 miesięcy.
 6. f) Atlantic Pilot Program – Wymagany pracodawca w określonych zawodach. PEI to jedyna prowincja gdzie można emigrować jeszcze jako truck driver, warunek to 6 miesięcy pracy;
 7. Miesięczne koszty utrzymania 

 

Porównując SK i MB do BC i ON, to w tych drugich prowincjach miesięczne koszty mogą być spokojnie o około 2 tys. CAD większe (wszystko zależy od miasta, w którym chcemy osiąść), jak i ceny domów 2-3 razy wyższe. Potrzebne linki, by porównać ceny oraz przykładowe wyliczenie miesięcznych wydatków znajdziecie w zakładce Kanada->Życie

 1. Opieka zdrowotna 

 

Niesamowicie ważny punkt, zwłaszcza gdy przyjeżdża się całą rodziną. Każda prowincja ma swoje przepisy, określające, komu należy się ubezpieczenie, a komu nie. Po więcej szczegółów musicie zajrzeć do każdej prowincji osobno. Przykładowo:

 1. a) ON – wiele osób mówi, że opieka nie przysługuje osobom przyjeżdżającym na IEC.
 2. b) BC – opieka przysługuje dopiero po 3 miesiącach pracy i pracodawca zgłasza ten fakt do urzędu, a karta jest nam wysłana pocztą.
 3. c) MB – opieka nie przysługuje na IEC.
 4. d) AB, SK, Atlantyckie prowincje – opieka przysługuje od pierwszego dnia pobytu na WP;

Znalazłeś/-łaś coś interesującego?

Wesprzyj nasze działania

Postaw nam kawę

Buy Me a Coffee

w 24h Powinieneś dostać email, sprawdź proszę folder SPAM.

Sesja informacyjna!