Życie

Każdy, kto chce wyjechać do Kanady, myśli gdzie byłoby dla niego najlepiej, także pod względem finansowym. Zwłaszcza, gdy ma się rodzinę i dzieci. Wiadomo, że wtedy najbardziej liczymy się z wydatkami i chcemy jak najlepiej być przygotowani do wyjazdu.

Przedstawię tutaj przykładowe średnie kwoty miesięcznych wydatków głównie w Winnipeg (MB). Jeśli się coś nie zgadza, prosiłbym o informację.

Poniższe kwoty są średnimi cenami brutto:

 • 1050 C$ – mieszkanie 2 sypialnie, Vancouver i Toronto około 1800 C$ za dwie sypialnie;
 • 120 C$ – 2 abonamenty z pakietem internetowym na telefon komórkowy;
 • 40 C$ – za internet domowy;
 • 100 C$ – jeden bilet miesięczny na komunikację miejską, prawie 150 C$ w Toronto;
 • 160 C$ – ubezpieczenie samochodu, 350-400 C$ w Vancouver i Toronto;
 • 150 C$ – miesięcznie za paliwo do samochodu, w Vancouver i Toronto, ze względu na odległości, kwota ta może spokojnie wzrosnąć do 500 C$;
 • 800 C$ – na jedzenie i środki czystości na 4 osobową rodzinę. Tutaj dużo zależy jak się żywimy i ile jemy 🙂
 • 650 C$ – za przedszkole (w Vancouver i Toronto jest to między 800 a 1800 C$ – dzięki Kasia)

Na 4 osobową rodzinę wychodzi niecałe 2500 C$ za: jeden samochód, 3 bilety miesięczne na komunikację miejską (w tym dwa ulgowe), plus telefony, internet i mieszkanie, a dzieci chodzą do szkoły. Żeby czuć się komfortowo powinniśmy zarabiać minimum 3000 C$ (mowa o Winnipeg). W metropoliach takich jak Vancouver i Toronto kwota ta może być większa nawet o 2000 C$.
Jakie są stawki na 1h brutto:

 • 11 C$/h – sklepy i fast foody (w tych pracach jest to zawsze najniższa krajowa)
 • 12-13 C$/h – fabryki np. mebli
 • 14 C$/h – stanowiska typu monter, łamacz blach
 • 16 C$/h – praca na budowie, kierowca ciężarówki w mieście (jest to stawka na start, bez żadnego doświadczenia)
 • 18 C$/h – praca na dachach

Bez dodatkowych dyplomów w pracy na budowie i na dachach można dojść do 28 C$/h. W mniej płatnych pracach, jeśli nie dostaniemy awansu, to pensja rośnie bardzo wolno.

Stawka 11 C$/h daje na rękę prawie 1400 C$ miesięcznie. Czyli dwie osoby pracujące za minimalną krajową są w stanie utrzymać rodzinę, ale łatwo nie będzie, szczególnie jeśli wyskoczą nieoczekiwane wydatki.

Gdy mamy PR, przysługuje nam zasiłek na każde dziecko, którego wysokość zależy od wysokości naszych dochodów. Gdy jesteśmy na IEC, te zasiłki NIE przysługują, więc może być bardzo ciężko, jeśli będzie pracować tylko jedna osoba w rodzinie.

Należy zwrócić uwagę, że w Kanadzie szkoła jest od 9.00 do 15.30, a w połowie dnia jest lunch. Nie każda szkoła ma świetlicę przed zajęciami i po nich, a za zostawienie dziecka w szkole podczas lunchu jest dodatkowa opłata.

Poniżej linki pomocne przy szukaniu swojego miejsca w tak wielkim kraju, jakim jest Kanada:

 • Porównywarkę kosztów życia znajdziecie tutaj;
 • Post Panda Overseas o kosztach życia w Toronto dla młodych singli (oparte na tym poście z Notable’a).
 • Obliczenie kwoty netto swoich zarobków w zależności od prowincji tutaj;
 • Portal z ogłoszeniami o pracę, z samochodami na sprzedaż, z wynajęciem mieszkania oraz wiele innych to kijiji;
 • Ogłoszenia lokalne z Toronto to bejsment;
 • Ogłoszenia z mieszkaniami i domami na sprzedaż to Remax i Realtor;
 • Wynajęcie mieszkania, pokoju na krótki okras czasu to Airbnb.com lub Airbnb.ca;
 • Ogłoszenia o pracę oraz informacje, gdzie jakie stawki oficjalnie obowiązują za godzinę pracy to jobbank;
 • Informacje, jak szukać pracy oraz jak napisać kanadyjskie CV tutaj;
 • Informacje o możliwych sposobach imigracji tutaj;

Jeśli jest coś, co jeszcze by się przydało wstawić w tym poście, proszę mi napisać. Mam nadzieję, że chociaż trochę pomogłem.

Jeśli uważasz, że to co robię jest pomocne i chciałbyś mnie wesprzeć to teraz już możesz. Postaw mi kawę lub dwie 🙂
Dziękuję !

17 Replies to “Życie”

 1. Wow, super merytoryczny post. Dziękuję:) bardzo się przydał, zapisuję w ulubionych i będę do niego wracać, planując konkretniej emigrację:)

 2. W Vancouver przedszkole całodniowe (daycare)kosztuje od około 800 CAD z wyżywieniem. Preschool czyli zajęcia przedszkolne na kilka godzin, zwykle wymagające przyniesienia własnego śniadania, to wydatek rzędu 300 CAD za miesiąc.

 3. W takim razie jaki jest sens emigracji do Kanady skoro nasza sytuacja życiowa nie ulegnie polepszeniu? Tyle samo pieniędzy można miesięcznie odłożyć w Polsce, jest tu ładne, duże mieszkanie, nie trzeba nic szukać i robić wszystkiego od nowa. Mieszkania w PL są ładniejsze i tańsze, jedzenie myślę że zdrowsze, jedynie to widoki gorsze i mniej przestrzeni. Vancouver jest piękne ale strasznie drogie. W Albercie słabo z pracą bo kryzys. Winnipeg to równina, a ja kocham góry. Jaka była wasza motywacja do wyjazdu do Kanady?

  1. Cześć Tomek. Porównując zarobki do minimalnej krajowej, czyli 1400zł na rękę w PL i 1400$ w CA (czyli porównujemy 1:1) to patrząc na Winnipeg i Gdańsk (miasto w którym żyję do miasta z którego pochodzę) to tutaj jest znacznie tańsze życie. Wynajęcie mieszkania 33m2 to z opłatami około 1400, w WPG 1000 za 70m2, produkty spożywcze, pieluchy, zabawki, gadgety (PlayStation 400, a nie 1400), paliwo (litr 0.90, a nie 4.00). Do tego dochodzi możliwość zaplanowania przyszłości swojej, uczelnie dostosowują się do zapotrzebowania rynku i jeśli po danym kierunku ponad 20% studentów nie pracuje w wyuczonym zawodzie to kierunek jest zamykany. Tak samo jest na państwowych jak i prywatnych uczelniach, nikt nie otwiera kierunku ponieważ jest modny i jest na niego dużo chętnych, jeśli nie ma po nim pracy, jak to jest w PL. Wybierając zawód wiemy ile dokładnie będziemy zarabiać i to, że po szkole będzie praca. Oczywiście nie jest to za darmo, tęsknota za rodziną i przyjaciółmi jest przeogromna i wiele razy mówi nam by to rzucić i wracać, ból jaki jest przy rozdzielaniu wnuków od dziadków oraz to, że przez pierwsze pare lat często pracuje się poniżej swojego wykształcenia, doświadczenia, bardzo drogie bilety do kraju, jak i odległość może świadczyć tylko o tym, że nie jest to dla każdego i jest to sprawa indywidualna, nie da się odpowiedzieć po co wyjeżdżać i czy warto. My wynajmowaliśmy mieszkanie w Gdańsku i w WPG, wróciliśmy do GDA i po czasie stwierdziliśmy, że jednak wolimy WPG, głównie za tańsze życie i tańsze gadgety. No i napewno częściej stać nas wyjechać do PL mieszkając w CA niż na odwrót. Szczerze, to sam się zastanawiam po co ludzie z dobrze płatnymi zawodami w PL wyjeżdżają do CA i zaczynają od zera, jakbym wiedział, że i ja i żona będziemy mieli dobre pensje w PL to byśmy nie wyjechali z PL ale w tedy tego nie widziałem, a Kanada zawsze była moim marzeniem.

   1. Witaj Paweł, świetna strona dużo praktycznych informacji. My (2+2)-rownież z Gdańska:)-mamy w planach Kanade,nasze papiery zostały złożone,badania zrobione,czekamy na odzew. My dokładnie liczymy tak jak ty podałeś wyżej. W Polsce życie jest po prostu drogie i ceny nie są adekwatne do zarobków. Wiem,że Kanada ma swoje problemy i nie jest tak łatwo jak było 40 lat temu i ceny idą w góre,ale mimo wszystko życie może być spokojniejsze. Jeszcze raz świetna strona i pozdrawiam.

  1. To zalezy od miejsca do ktorego jedziesz, kwalifikacji, doswiadczenia i zawodu w jakim szukasz pracy. Jedni znajduja odrazu, a inni nie bo nie moga w danym zawodzie pracowac bez Kanadyjskiego dyplomu.

 4. Witam.
  Ja może przedstawię Jak sie żyje w Saskatchewan.
  Po pierwsze to 6 miesięcy lata i drugie 6 to zima.
  Średnia temperatura to +20 lato i -30 zima: fajnie jest mieć tylko dwie pory roku.
  Poza tym koszty:
  Jak dla mnie to opłaca się mieć telefon w Telus, oczywiście są inne sieci, jak Bell, Kodo czy Sasktel, ale ja nie byłam zadowolony z zasięgu.
  Ja mam cztery numery z 5GB za $215 ( cena z taxem) tu wszystko jest opodatkowane.
  Internet ( zabójcza prędkość 25mb, hehe to koszt $88+tax) jak ktoś szuka dobrego internetu to proponuje duże miasta, w małych miejscowościach takich jak moja to porażka.
  Jedzenie … wydaje się bardzo drogie ( cheb 900 g ) to wydatek $6+tax
  Mleko 4l – $5, masło ( 454g ) $3,99, natomiast warzywa i owoce są drogie, staram się nie kupować bo mamy własne z ogrodu.
  Teraz paliwo jest drogie bo kosztuje 1.09 za litr ( z taxem)
  Średnie opłaty za Gaz to $110/m zima ale w lecie ja płace średnio $15/m , prąd, prawie przez cały rok płace $120/m ale mieszka 6 osób w domu, woda i śmieci $190 co dwa miesiące.
  Podatek za dom zależy od miejsca zamieszkania, ja płace $2100 za rok
  Ja płace za auto ubezpieczenie $120 i $116 za miesiąc, ale polisa Premium ( szkoda do $2000000) jest banalnie tania ( obejmuje wszystkie szkody ) to $35/m za dwa auta gdzie deduction jest $100 przy naprawie. twojej winy.

  Jeżeli chodzi o prace, to jest jak napisane wcześniej, ale to są stawki na początek.
  Jeżeli masz poszukiwany zawód, możesz zarobić nawet $100000 rocznie, ale musicie wiedzieć, nikt nie da wam takich pieniędzy na dzień dobry.
  Podatki są okropne, jeżeli zarabiasz np. $3500 to zabiorą ci około $1200.
  Oczywiście przy rozliczeniu podatku cześć zapłaconych podatków można odzyskać.
  Możesz rozliczyć się sam, albo użyć Tax Office, koszt od $50 – 150 za rozliczenie.

  Proces imigracyjny jest drogi i długi.
  Ja mam nominacje, wiec troszkę inaczej wyglada cały proces.
  W moim przypadku 2 dorosłych i 4 dzieci to :
  Przedłużenie wizy dla dorosłych to $250
  Całkowity koszt dla 6ciu osób:
  Badania lekarskie – $1200
  Rentgen – $450
  Pierwsza wpłata imigracyjna za rozpatrzenie wniosku – $1700
  Druga opłata w trakcie procesu (Right of Permanent Residence fee) $960
  Niestety każdorazowe odnowienie wizy wymaga wycieczki do granicy, ale zasada jest taka, że musisz opuścić Kanadę, wystarczy na 5 minut ( ja to nazwałem piesze zwiedzanie US border room )
  Wiza przeważnie jest przedłużana na 6 miesięcy, ale jak wspomniałem ja mam SINP nominaton, co oznacza ze nie muszę starać się o LMO lub LMIA przy zmianie pracy, ale jeszcze nie mogę pracować poza Saskatchewan.

  Hm… wydaje mi się ze zawarłem jakieś pomocne informacje.
  Jeżeli jakieś pytania macie, to pytajcie, może bede znał odpowiedzi.

  Pozdrawiam

 5. Jak ktos ma odpowiednie kwalifikacje to i w Polsce znajdzie obecnie prace za calkiem godziwe pieniadze wiec czytajac te wasze komentarze troche sie dziwie, ze ktos chce emigrowac az na drugi koniec swiata chociaz tam tez juz nie ma takiego miodu jak kiedys.Kraj na pewno fajny co do walorow przyrodniczych no ale ladnymi widokami nikt jeszcze zoladka nie napelnil…

 6. Ja mieszkam w Ontario w nieduzym miescie 350 tys, uniwerstyteckim wiec w czasie kiedy sa studenci to liczba wzrasta do 400 tys. Minimalna stawka godzinowa to $14 plus tzw wakacyjne czyli od pelnej kwoty brutto dodawane jest 4% albo 5 jesli pracujesz dluzej. Mieszkania do wynajecia tez sa rozne od tanszych widzialam ostatnio jedno sypialniowe czyli sypialnia, salon i ponizej $700. Kuchnie sa calkowicie urzadzone a jesli sie dobrze poszuka to wszystkie oplaty jak prad czy woda i wywoz smieci sa wliczone w wynajem. Ja wlasnie mam takie mieszkanie i place dodatkowo za komorke i internet. Net mam swiatlowodowy i nie ogladam TV odpada wiec kablowka. Poruszam sie komunikacja miejska oplata za wszystkie dni tygodnia to $81. Jesli wiec ktos pracuje za stawke min za godzine czyli $14 + wakacyjne to ma miesiecznie brutto ok $2562 potracaja ci podatek, na emeryture i na bezrobotne. Oczywiscie zawsze sobie mozna dorobic part time ale nalezy pamietac by wtedy placic troche wiecej podatkow bo na koniec roku mozna byc niemile zoskoczonym.Jedzenie – te same produkty w sklepach typu Metro beda kosztowaly wiecej niz np w Food Basic. Co tydzien sa inne specjalne ceny upustowe i nie oznacza to ze konczy im sie termin waznosci. Jesli ktos wyjezdza z rodzino to warto raz na rok oplacic karte w Costco , gdzie kupuje sie towary o wikszym gabarycie ale za to wieksze i wiecej. Np. reczniki, papier toaletowy czy plyny do prania. Opakowania zywnosci tez sa wieksze i czesto pakowane po 2 albo 3. W mieszkaniach jesli to sa te drozsze to macie pralke zmywarke i parkiety a jesli jest nizszy standart to pralki albo sa na korytarzach albo jest jedno wielkie pomieszczenie. Placicie monetami albo specjalna karta ktora mozna doladowac. Jesli chodzi o podatki to nie wiem skad Irek wzial $1200, zarabiam ciut wiecej i nie place tyle. Co roku odliczam sobie darowizny i to co moge. Dla mnie caly proces wyjazdu trwal w Polsce 6 miesiecy, jechalam sama w ciemno. Po 4 latach zostalam obywatelka Kanady. Jesli chodzi o sluzbe zdrowia to warto od samego poczatku poszukac lekarza rodzinnego. Ja przez jakies 8 lat nie mialam ale i nie chorowalam. Teraz tez mi sie to nie zdarza, ale wybudowane 3 min od mojego domu centrum sprawilo ze zapisalam sie do lekarza i to jeszcze Polki. Pod koniec pobytu w Polsce mialam wypadek , spadlam ze schodow, do lekarza poszlam juz w Kanadzie. W ramach OHIP mialam darmowe przeswietlenie, CT scan i dzwonia do ciebie bys przyszedl i dowiedzial sie o wynikach. Moja prosba o skierowanie do kliniki marihuany i po dwoch dniach mialam spotkanie z lakarzem przez skype (wywinelam orla na lodzie i wodzie – bol w ramieniu) Za CBD oil musze sama placic ale ze robie sama masc to i tak sie to oplaca. Jesli jestes katolikiem to w kazdym wiekszym miescie znajdziesz polska parafie , jest sporo polskich sklepow gdzie kupisz nie tylko sery wedliny slodycze ale i prase i chleb z polskich albo europejskich piekarni. Margaryny i masla sa w wiekszosci solone, wiec warto czytac opakowania. Owoce i warzywa nie sa w Ontario drogie a w kazdym tyg znajdziesz pare w cenie o polowe nizszej albo mozna wybrac sie na market gdzie ceny sa jeszcze nizsze i tam sie zaopatrzyc. W Ontario do postawowego jedzenia nie dodaje sie podatku, chleb, mleko warzywa owoce . Nie pamietam jesli chodzi o wedliny i sery, jestem weganka i tego nie jem.

 7. OK,dziękuję za pomocną wypowiedż. Wybieram się do Kanady i szukam pracy jako kierowca ciężarówki. (budownictwo)
  Mam pytanie czy możesz pomóc w znalezieniu jednopokojowego mieszkania abym po przylocie nie musiał wynajmować pokoju w hostelu,hotelu lub motelu ? Mógłbym ten czas przeznaczyć na pracę i formalności administracyjne związane z pobytem i podjęciem pracy. Kontakt – radekwlipsko@gmail.com
  Radek

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.