Pielegniarka

Pielęgniarka licencjonowana:

 

Najpierw należy zadbać o proces imigracyjny. Składasz aplikację, jeśli się na coś kwalifikujesz i czekasz (szczegóły wszelkich sposobów na imigrację znajdują się w innych postach lub można umówić się na sesję informacyjną). Jeśli jesteś pielęgniarzem/-ką, to bardzo możliwe, że dostaniesz zaproszenie z jakiejś prowincji. Może to partner/-ka kwalifikuje się na jakiś program imigracyjny. Przed ogarnięciem spraw wizowych nie ma sensu zaczynać NNAS (National Nursing Assessment Service) i nie ma szans na dostanie pracy.

 

Co do samej nostryfikacji, to musisz zdać egzamin językowy IELTS Academic na poziomie co najmniej: słuchanie 7.5, czytanie 6.5, mówienie 7.0, pisanie 7.0 (zwróć uwagę, że do procesu imigracyjnego zdaje się egzamin IELTS General). Do NNAS składasz dokumenty z uczelni, od pracodawców, z izb pielęgniarskich itd. Gdy uzyskasz raport i rozpoczniesz rejestracje w izbach danej prowincji, będziesz musiał/-a zdać NCLEX (egzamin medyczny), aby finalnie uzyskać prawo do wykonywania zawodu. Jeśli NNAS uzna, że były różnice programowe, skieruje cię na dodatkowe kursy, byś uzupełnił/-a te różnice (i tutaj bez PR ani rusz – uczelnia wymaga PR). Aplikując jako pielęgniarz/-ka, jesteś w grupie zawodów, na które jest duże zapotrzebowanie, więc będzie troszkę łatwiej i szybciej uzyskać wizę, ale nie w każdej prowincji. Największe zapotrzebowanie jest w BC.

 

W internecie są dostępne kursy, jak i podręcznik przygotowujący do NCLEX oraz osobna książka typowo z lekami. Egzamin NCLEX można zdawać albo w Londynie albo na miejscu w Kanadzie. Nie ma centrów egzaminacyjnych bliższych Polski.

Całość jest bardzo kosztowna oraz zajmuje kilka lat. Specjalizacje zajmą kolejne lata i będą oznaczały kolejne koszty.

 

Szczegóły można znaleźć tutaj.

 

Do czasu uzyskania licencji można pracować w zawodzie, ale na niższych stanowiskach, np. przy opiece nad osobami starszymi – wtedy wystarczy 6-8 miesięczny kurs i ze znalezieniem pracy nie będzie większych problemów.


Położna ma trochę prościej. Jeśli spełnia warunki to wystarczy, że zrobi 9 miesięczny kurs: International Educated Midwives Bridging Program

Jeśli uważasz, że posty na blogu, jak i grupa na Facebook są przydatne i miał(a)byś ochotę postawić mi kawę czy piwo, to teraz możesz to zrobić poprzez przycisk “Buy Me a Coffee”. Dziekuję! 🙂

Buy Me a Coffee

Dlaczego eKanada?

Jesteśmy młodą polonią kanadyjską, która przeszła przez emigrację dość niedawno i jak nikt inny wie, jak bardzo skomplikowany to proces i jak bardzo wszystko zależy od szczegółów.

Konsultacje już od 0$

Darmowa konsultacja, jeśli kwalifikujesz się z powodu wykonywanego zawodu.

w 24h Powinieneś dostać email, sprawdź proszę folder SPAM.

Sesja informacyjna!